Bardzo długo już nie pisałam. Próbowałam się zebrać do zrealizowania kilku wpisów, ale... No właśnie.
Po pierwsze nie wyrobiłam się czasowo. Wprawdzie mówi się, że czego jak czego, ale czasu Wymieńcy mają aż za dużo, tym niemniej chyba nie odnosi się to do profesjonalistów w dziedzinie jego marnowania, do których, muszę się przyznać, niestety należę.
Po drugie im bardziej odwleka się napisanie takiego posta, tym bardziej to co wcześniej wydawało się nowe i interesujące zaczyna stawać się czymś bardzo zwyczajnym. Uciekają też świeże i co ciekawsze obserwacje.
Jednak od jakiegoś czasu coraz więcej osób pyta co u mnie, co dało mi sygnał, by rozpocząć nadrabianie zaległości. Tak więc zacznę nieco już przestarzałym wpisem o szkole.
12 stycznia wróciłam do szkoły po prawie dwóch miesiącach przerwy świątecznej. Akurat w każdej meksykańskiej szkole prywatnej jest inaczej, ale wychodzi jakoś od miesiąca do dwóch wolnego.
Niestety z owego czasu co najmniej miesiąc okazał się być dosyć nudny. Moja rodzina nie miała za bardzo planów, a ze znajomymi udało mi się umówić tylko kilka razy (sporo ludzi wyjeżdżało w różnych terminach). W efekcie nie miałam za dużo do roboty, dlatego gdy wreszcie nadszedł czas powrotu do szkoły powitałam to jak miłą odmianę.
to akurat jedno z niewielu wspólnych wyjść |
Cały rocznik w nowym semestrze ma zupełnie inne przedmioty. Ja mam ich tylko pięć, co wynika generalnie z tego, że akurat w mojej szkole Wymieńcy nie są traktowani jak pełnoprawny uczeń, raczej jak gość. Tak więc, przykładowo, nie mam dostępu do tutejszej platformy internetowej, czegoś w stylu bardziej rozwiniętego „dziennika elektronicznego” (nauczyciele umieszczają tam większość materiałów i prace domowe.) Jak łatwo się domyślić, takie podejście ma zarówno zalety jak i wady, chociaż ja osobiście wolałabym nie być traktowana aż tak „specjalnie”.
Zmieniły się również, a raczej wymieszały grupy w których mamy lekcje. Jak pisałam wcześniej, w poprzednim semestrze każdy przedmiot miałam z innymi ludźmi, pomimo, że zasadniczo grupy nie zmieniają się przez cały semestr. Teraz większość lekcji mam z jedną grupą, natomiast ma ona całkiem inny skład osobowy. Wracając do przedmiotów, tak oto wygląda mój plan lekcji:
Inv. Cientifica y Tec. (Investigación Científica y Tecnológica) → Po polsku: „Badania naukowe i technologiczne”. Jak sama nazwa głosi, lekcje mają przygotować do przeprowadzenia badania związanego mniej lub bardziej z nauką. Na razie uczymy się jednak definicji różnorakich typów owych badań. Co z tego wyniknie, zobaczymy ;) Przedmiot jest po angielsku.
Mate VI → czyli po prostu matematyka, semestr szósty. Również po angielsku. Skończyliśmy pochodne i zaczęliśmy uczyć się podstaw... całek. Jak widać, nie w każdej meksykańskiej szkole matematyka kończy się na trójkątach równobocznych.
Emprendedor → Przedsiębiorczość po hiszpańsku. Materiał dość podobny do polskich lekcji tego typu.
SEPMA (Sociedad, Economía y Política del México Actual) → „Społeczeństwo, ekonomia i polityka współczesnego Meksyku” czyli wszystko naraz. Lekcje pożyteczne, bo pozwalają dowiedzieć się dużo o kraju w którym jestem. Również po hiszpańsku.
Poza tym nareszcie mogę chodzić na zajęcia pozalekcyjne. Wybrałam taniec jazzowy, który jest we wtorki i czwartki. Wprawdzie muszę dojeżdżać i wracać autobusem (napisze trochę o tym wkrótce), ale gdyby w Polsce zajęcia tego typu kosztowały 10 pesos za półtorej godziny byłabym prze szczęśliwa ;) Chociaż "Jazz" różni się trochę od "Jazzu" w Polsce ;(
To tyle o szkolnych zmianach. W ramach ciekawostek, wakacje zaczynają się jakoś na początku maja. Także w rzeczywistości zostało już tylko dwa i pół miesiąca nauki. A potem dwa miesiące wakacji w Meksyku i dwa miesiące wakacji w Polsce ;)
Na zakończenie dodam jeszcze, że dostałam dwie paczki z Polski. Jedna doszła po około sześciu tygodniach, druga po dwóch miesiącach (!).
nowe pinsy (starych było za mało) |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz